شاخص ۱۱.۴ درصدی سالمندی و ۱.۷ موالید در آران و بیدگل

1402/06/21
152
0
اجتماعیازدواج و خانواده
کد خبر :9555

کارشناس مسئول واحد جوانی جمعیت و سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل گفت: 13 هزار و 987 نفر در شهرستان آران و بیدگل سالمند هستند که 11.4 درصد از جمعیت کل شهرستان را تشکیل می دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آران و بیدگل نیوز ، منیره سعیدی در نشست شورای راهبردی سلامت در فرمانداری آران و بیدگل گفت: شهرستان آران و بیدگل بر اساس آخرین اطلاعات سامانه یکپارچه بهداشت(سیب)، 123 هزار و 169 نفر جمعیت دارد.

کارشناس مسئول واحد جوانی جمعیت و سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل افزود: از این تعداد 13 هزار و 987 نفر سالمند(بالای 60 سال) هستند که 11.4 درصد از شهروندان آران و بیدگلی را تشکیل می دهند.

سعیدی در ادامه بیان داشت: شاخص استانی سالمندان 13 درصد است و این شهرستان به نسبت، جوان تر از میانگین سنی استان اصفهان است.

کارشناس مسئول واحد جوانی جمعیت و سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل تصریح کرد: درصد سالمندان شهرستان آران و بیدگل طی 15 سال اخیر حدود 2 برابر شده است که این موضوع ناشی از افزایش سن امید به زندگی (از 54 سال به 74 سال) و همچنین کاهش نرخ باروری به عدد 1.7 است.

سعیدی ادامه داد: در شرایط فعلی اگر اقدامی جهت افزایش نرخ باروری و فرزندآوری صورت نگیرد، ظرف ربع قرن آینده، از هر سه شهروند یک نفر سالمند خواهد بود. از سوی دیگر علاوه بر لزوم توجه به برنامه فرزندآوری و ارتقای شاخص باروری کلی، بایستی در زمینه ارتقای شاخص های تندرستی و سلامت سالمندان در سطح شهرستان اقدام شود.

کارشناس مسئول واحد جوانی جمعیت و سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل تصریح کرد: در حوزه ارزیابی و شیوع بیماری های غیر واگیر شهرستان، 3 هزار و 125 نفر مبتلا به دیابت، 5 هزار و 42 نفر مبتلا به پرفشاری خون و یک هزار و 71 نفر مبتلا به افسردگی و اختلالات روحی روانی هستند.

منیره سعیدی اظهار داشت: همچنین 6 هزار و 49 نفر معادل 43.2 درصد از سالمندان این شهرستان مبتلا به اضافه وزن و یا چاقی هستند و تعداد 302 سالمند شهرستان در طبقه بندی سالمندان بسیار پرخطر (ناتوانی حرکتی و سکونت فردی و بیماری صعب العلاج و...) قرار دارند.

وی افزود: این آمار ضرورت مداخلات و ارتقای هماهنگی های بین سازمانی بمنظور ارائه حمایت های اجتماعی، معیشتی، اقتصادی، بهداشتی و درمانی و توانبخشی سالمندان بسیار پرخطر شهرستان آران و بیدگل را می رساند.

;
نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید
کد امنیتی
ذره بین

هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است

با ثبت نظر خود اولین نفری باشید که برای این خبر نظر ثبت کرده است.